הזרקת בוטוקס

המאמר החשוב ביותר שתקראו על הזרקת בוטוקס – איזה גיל מתאים לביצוע הזרקות, לאילו אזורים מזריקים, אילו קמטים ניתן להעלים עם בוטוקס, סיכונים, החלמה, מחירים ועוד.

בוטוקס או בוטולינום מוכר בתעשיית הרפואה בעיקר לשימושים הקוסמטיים שלו, למילוי והעלמת קמטי הבעה באזור הפנים. אך האמת היא שלבוטוקס יש שימוש רפואי כבר שנים רבות, ולמעשה מדובר בחומר שהרפואה מכירה כבר משנת 1860!

בוטוקס הוא השם המסחרי של בוטולינום וכשמדברים על בוטוקס למעשה מתכוונים לסוג החלבון המשמש בטבע כרעלן. הוא משפיע על הגוף בכך שהוא מחליש את פעולת השרירים, ובמינונים מסויימים הוא יכול אפילו לשתק את השרירים.
הרפואה משתמשת בחומר הזה כבר קרוב לחמישים שנה ובתחילת דרכו של הבוטולינום ברפואה הוא שימש לטיפול בעוויתות לא רצוניות, בפזילה, בהזעת יתר, במיגרנה, בשלפוחית רגיזה ועוד.
העובדה שבוטולינום גורם לרפיון של השריר עוזרת לטפל במצבים כמו אלו שהוזכרו מעלה וכך מפחיתה את פעולת השרירים הגורמים לכל אלה. אדם עם עווית לא רצונית בפנים או בגב יסבול הרבה פחות מעווית זו לאחר טיפול בבוטולינום מאחר והשרירים המתעוותים למעשה לא יפעלו.
ב20 השנים האחרונות הבוטולינום מופק באמצעי מעבדה מחיידקים, ולמעשה מדובר בחומר מבודד לגמרי ובטוח לשימוש שלא יוצר תגובה אלרגית או דחייה של הגוף את החומר.

תוכן עניינים

הזרקת בוטוקס - כמויות ואזורים נבחרים

בוטוקס ברפואה האסתטית

בתעשיית האסתטיקה והקוסמטיקה השימוש בבוטולינום או בוטוקס החל בסביבות שנת 2000.

טעות נפוצה לחשוב שבוטוקס משמש כחומר מילוי, אך השימוש שלו אינו שונה מהשימוש הקודם שלו ברפואה. הבוטוקס מרפה את השרירים שגורמים לקמטי הבעה וכך עוזר ליצור עור פנים חלק ואחיד.
קמטי הבעה מופיעים על הפנים עם השנים ונגרמים מירידה באלסטיות של העור ביחד עם פעולה חוזרת ונשנית של שרירים מסויימים.
ישנם שרירים ספציפיים בפנים שלנו הגורמים לקמטי הבעה כמו קמטי הבעה במצח, באזור העיניים (נקראים גם קמטי מניפה), באזור הפה ובצידי האף.
השימוש בבוטוקס נועד להרפות את פעילותם של שרירים אלו וכך לגרום להעלמה של קמטי ההבעה.

איך מזריקים בוטוקס

הבוטוקס מוזרק לתוך העור לעומק של מילימטרים בודדים ובקוטר של בין 1 ל2 סנטימטר. הבוטוקס המוזרק אינו חודר לעומק, אלא נשאר בשכבות העור העליונות של הפנים וכך לא חודר למחזור הדם או למערכת הלימפה ולא מתפזר. כאשר הוא מוזרק ע״י רופא מנוסה הוא נשאר באזור הרצוי ואינו מתפשט לאזורים נוספים בפנים.
מפני ששרירי הפנים אינם נמצאים בעומק, החומר מגיע אליהם גם בהזרקה לעומק של מילימטרים בודדים.

לצורך הזרקת בוטוקס אין צורך בהרדמה מקומית, ובטח שלא הרדמה כללית. מאחר והמחט אינה חודרת לעומק (בדומה למחטים סיניות), הדקירה וההזרקה כמעט ואינן מורגשות. רופאים מסויימים ישתמשו במשחת אלחוש כדי להפחית עוד יותר את תחושת החדירה של המחט אל העור, ויש כאלה שפשוט יקררו את האזור עם קרח ובכך גם יפחיתו את תחושת הזריקה.
את הבוטוקס ניתן להזריק בנקודה ספציפית או באזור ספציפי, תלוי בגודל הקמט ובפריסה שלו בפנים.

בוטוקס מוזרק לתוך העור לעומק של מילימטרים בודדים ובקוטר של בין 1 ל2 סנטימטר. מאחר והמחט אינה חודרת לעומק (בדומה למחטים סיניות), הדקירה וההזרקה כמעט ואינן מורגשות.

מאיזה גיל ניתן לעבור טיפול בבוטוקס

למעשה ניתן לעבור טיפול בבוטוקס מכל גיל, והחל מגיל 18 ומעלה. טיפול זה אינו נפוץ בגילאים אלו מאחר ולרוב קמטים לא מופיעים בגילאים האלה.

למי מתאים הטיפול

לרוב הטיפול מתאים לבנות 30-65. אין מניעה לעשות את הטיפול בגילאים צעירים יותר, אך לרוב אין צורך מאחר ועור הפנים עוד לא החל בתהליך ההזדקנות שלו ועל כן הקמטים אינם עמוקים.
מגיל 65 ומעלה הטיפול בבוטוקס לא אפקטיבי מאחר והעור כבר רפוי והקמטים עמוקים מאוד. אם המטופלת עברה טיפולי בוטוקס במשך כמה שנים לפני גיל 65 אז יש סבירות שהיא תוכל להמשיך עם הטיפול גם מעבר לגיל זה, אך בדרך כלל לא מתחילים בטיפולי בוטוקס בגיל זה, אלא פונים לטיפול מתיחת פנים.

לאילו אזורים בפנים מזריקים בוטוקס

בוטוקס בשפתיים

בוטוקס בשפתיים נועד להעלים את הקמטים שנמצאים מעל השפה העליונה ומתחת לשפה התחתונה. קמטים שלעיתים מזוהים כקמטי עישון. לרוב הזרקת בוטוקס לשפתיים לא תספיק ויעשה שימוש גם בחומצה היאלורונית.

בוטוקס במצח

הזמן והחשיפה לשמש גורמים לשרירי המצח להתכווץ ולהיות מתוחים והם אחראים על ״קמטי החשיבה״ במצח. בוטוקס במצח מרפה את השרירים האלו ומקנה מראה חלק.

בין הגבות

כמו שקורה במצח, כך גם בגבות. הבוטוקס מרפה את השריר בין הגבות ומשפיע על מראה העיניים והמבט.

אזורים נוספים

צידי העיניים, עפעפיים תחתונות ובצוואר.

האם ההזרקה מבוצעת בהרדמה

הזרקת בוטוקס אינה מבוצעת לעומק העור, אלא נותרת בשכבות העליונות והיא דומה בעומקה לדיקור סיני, לכן אין צורך כלל בהרדמה. לעיתים הרופא ימרח משחה מאלחשת שתמנע את תחושת הדקירה.

כמה זמן אורך הטיפול

הזרקת בוטוקס היא הליך מהיר והוא אינו הליך פולשני וככזה הוא אינו אורך הרבה זמן. כתלות בגודל האזור ובכמות האזור בו תבחרו להזריק, כך אורך הטיפול. לרוב מדובר בדקות בודדות כאשר ההכנה לפני הזריקה (אילחוש/קירור, חיטוי אזור הזריקה) לוקחת יותר זמן מהזריקה עצמה.

מי רשאי להזריק בוטוקס

מאחר ומדובר ברעלן, ומאחר ונדרשת מיומנות בהזרקה וכן הכרה של מבנה שרירי הפנים, היחידים בישראל שמורשים לבצע הזרקת בוטוקס הם רופאים. רופא מכל סוג, גם רופא שיניים לצורך העניין, יכול לבצע הזרקת בוטוקס.
במדינות מסויימות גם אחיות רשאיות לבצע את ההזרקה, ובמדינות בודדות אפילו קוסמטיקאיות שעברו הכשרה מתאימה.
בישראל, כאמור, המורשים היחידים על פי החוק הינם רופאים. קוסמטיקאיות רשאיות להזריק חומרים אחרים הממלאים קמטים, כדוגמת חומצה היאלורונית, אך הן אינן מורשות לבצע הזרקת בוטוקס.

מחיר ממוצע להזרקת בוטוקס
600-3,000
  •  

סיכונים ותופעות לוואי

הסיכונים בהזרקת בוטוקס נובעים מהזרקה של החומר לעומק לא נכון של העור, או מהזרקה באזורים לא נכונים.
בנוסף, בהזרקה בזווית לא נכונה עלול החומר להתפשט לאזורים אחרים בפנים ולא להישאר במקום הרצוי ובכך לגרום לשיתוק של שרירים אחרים אותם לא רצינו לשתק.
לדוגמא, בהזרקה באזור העיניים, צידי העיניים או בין הגבות ישנו סיכון שהזרקה לא נכונה תגרום לשיתוק של שרירי העפעפיים ולא נוכל לשלוט בהם.
בהזרקה מסיבית של החומר ומעבר לכמויות המותרות יכול להתקבל שיתוק בשריר אליו הוזרק החומר ובנוסף תתקבל התפשטות של החומר לאזורים נוספים.

תופעות לוואי של הזרקת בוטוקס יכולות להיות אדמומיות, שטפי דם קלים ותחושת אלחוש מקומית.
מאחר ומדובר בחומר שנמצא בשימוש כבר כמה עשורים, מדובר בחומר בטוח לשימוש (כאשר ההזרקה מבוצעת נכון) ובלי סיכונים ממשיים או קבועים.

לכמה זמן מחזיק הטיפול

הטיפול בבוטוקס מחזיק לכמה חודשים והשפעתו מתפוגגת עם הזמן. לרוב ניאלץ לחזור על הטיפול לאחר 3-5 חודשים, ובמקרים מסויימים לאחר 6-8 חודשים.
כיום אין אפשרות לטפל בבוטוקס וליצור שינוי קבוע ותמידי בקמטי ההבעה בפנים.
כאשר מבצעים את הטיפול במרווחים קצרים של כמה שבועות יש סיכוי שהגוף יפתח עמידות לחומר וכך השפעתו של הבוטוקס לא יופיעו.
ההמלצה לטיפול חוזר היא כאשר השריר מתחיל לחזור לפעילות, אך אינו חוזר לפעילות מלאה, וזה נגרם, כאמור, אחרי מספר חודשים.

האם אפשר להזריק לכמה אזורים בטיפול אחד

כן, זה בהחלט נפוץ שבמהלך טיפול אחד יבוצעו מספר הזרקות לאזורים שונים בפנים.

להצעת מחיר ללא התחייבות

תוצאות הטיפול והתאוששות

את התוצאות של הטיפול נראה לאחר מספר ימים ומקסימום שבוע כאשר התוצאות יופיעו לאט לאט ולא בבת אחת.
התוצאות המתקבלות והרצויות, הן:

 

  • עור פנים צעיר ומתוח.

  • הפחתת מראה עייף או זועף.

  • אין כאבים בזמן הטיפול או לאחריו.

  • אין צורך בהתאוששות – החזרה לשגרה היא מיידית.

מחירי הזרקת בוטוקס

המחיר של טיפול בבוטוקס משתנה מרופא לרופא ותלוי בגודל האזור המטופל וכן בכמות האזורים. הזרקה יחידה בין הגבות לא תעלה כמו הזרקה במצח, במניפות העיניים ובצידי הפה.
המחירים הצפויים לטיפול הזה מתחילים ב600 ש״ח לאזור נקודתי ויכולים להגיע ל3000 ש״ח למספר אזורים בפנים.

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך

מתיחת צוואר

מתיחת צוואר יש לא פחות מ-4 דרכים לעשות מתיחת צוואר ולא כולן כוללות ניתוח. לרוב מדובר בטיפול משלים למתיחת פנים, אך גם כטיפול בפני עצמו התוצאות מדהימות. עשינו לך את

לקריאה מפורטת »
ניתוח הצרת נחיריים
ניתוח הצרת נחיריים

ניתוח להצרת נחיריים יש כל מיני ניתוחים שמשנים ומשפרים את מראה האף – ניתוח להצרת נחיריים הוא אחד מהם. מדובר בניתוח פשוט במהלכו מקטינים את גודל הנחיריים ומקנים לאף מראה

לקריאה מפורטת »
עיצוב חזה גברי
הגדלת חזה גברי

עיצוב והגדלת חזה לגברים אמרו לך שלעצב שרירי חזה אפשר רק בחדר כושר? אז אמרו. היום יש אופציות רבות לעיצוב חזה גברי ולא כולן עוברות בחדר הכושר.כתבנו בשבילך מאמר מפורט

לקריאה מפורטת »
ניתוח גומות

ניתוח גומות ניתוח גומות חן הוא אחד מהניתוחים האסתטיים הפשוטים ביותר. בתפר אחד החיוך משתנה ומקבל חינניות. קראו במאמר איך מבצעים את הטיפול, לכמה זמן הוא מחזיק וכמה עולה ניתוח

לקריאה מפורטת »

הצעת מחיר וייעוץ ללא התחייבות מחתך הזהב

אנחנו יודעים שכדי לקבל החלטה טובה צריך לקבל את כל המידע
נדאג שתקבלו מענה לכל השאלות ואת 
המחיר הטוב ביותר

פרטיות חשובה לנו
לעולם לא נפרסם דבר ללא הסכמתך