היפרדות בטנית

היפרדות בטנית היא תופעה שמרחשת באופן טבעי אצל נשים בהיריון וברוב המקרים התופעה הזו מסתדרת מעצמה. במקרים מסויימים (ולא מעטים בכלל) ההיפרדות הבטנית אינה מסתדרת ויש צורך לנקוט בפעולות יזומות, החל מתרגילים שונים ועד ניתוח כדי לתקן את הבעיה.

היפרדות בטנית עשויה להופיע גם אצל גברים בהשמנה בטנית וכן גם אצל נשים בעלות השמנה בטנית, אפילו אם לא היו בהריון.

מה זה היפרדות בטנית

שרירי הבטן שלנו הם השרירי הגדולים ביותר בגוף והם הגורם המקשר בין פלג הגוף העליון לפלג הגוף התחתון. כפי שידוע, באזור הבטן אין עצמות שמחזיקות את בית החזה עם האגן והתפקיד הזה שמור לשרירי הבטן.

שרירי הבטן בנויים בצורת רשת – מצד לצד וכן מלמעלה למטה. צורת הרשת הזו היא שמביאה למראה של ״קוביות״ בבטן או של ריבועים בבטן. כאשר הבטן מתרחבת מפנים כלפי חוץ כפי שקורה בהריון וכן בהשמנה בטנית (הנובעת מרקמות שומן תוך בטנית, הנמצאות מאחורי שרירי הבטן) השרירים הולכים ומתרחבים עד שבשלב מסויים שני צידי השריר ימין ושמאל נפרדים אחד מהשני. הקו שבין השרירים נקרא ״הקו הלבן״ Linea Alba, ובזמן הריון הוא מופיע בצורת קו חום ככל שמתקדם ההריון וגדלה הבטן. התופעה הזו היא תופעה טבעית והיא חלק ממנגנוני הגוף וב50% מהמקרים התופעה מסתדרת מעצמה מספר חודשים מתום ההריון ומתום ההנקה, אך בחצי השני של המקרים התופעה אינה מסתדרת מעצמה ודורשת פעולות יזומות מצידנו.

היפרדות בטנית
היפרדות בטנית

איך יודעים אם קיימת היפרדות בטנית

ניתן לחוש בהיפרדות בטנית. אפשר לנסות ולהכניס יד לקו האמצע של הבטן ולחוש האם היד נבלמת ע״י שרירי הבטן, או שמא היד עוברת דרך שרירי הבטן. במקרה והיד עברה דרך שרירי הבטן לחלל הבטן מדובר בהיפרדות בטנית.

בנוסף, ניתן לראות היפרדות זו בצורת שקע במרכז הבטן, בצורת גבעה במרכז הבטן בזמן מאמץ כמו קימה מהמיטה וכן בצורת נפיחות בבטן גם כמה חודשים לאחר הלידה, ולאחר שהרחם שב לגודלו המקורי.

את רוחב ההיפרדות בודקים לפי אצבעות. רוחב תקין לאחר לידה הוא של 2-3 אצבעות, בעוד רוחב גדול מזה יכול להעיד על בעיה. נשים מסויימות מדווחות שהן יכולות ״להכניס אגרוף״ לרווח ההיפרדות הבטנית ופה מדובר במקרה שמצריך טיפול רפואי.

גורמים המחמירים את הבעיה

כאמור, מדובר בתופעה טבעית של הגוף, אך פעמים רבות נשים מחמירות את הבעיה במקום לתת לה להיפטר מעצמה.

מקרים בהם אישה אינה לוקחת את הזמן למנוחה לאחר הלידה יכולים להוביל להיפרדות בטנית שאינה מסתדרת מעצמה. כמה גם הרמת משאות כבדים או הפעלת עומס על שרירי הבטן בשלב מוקדם מדי לאחר הלידה.

בנוסף, נשים רבות רוצות ״לחזור לעצמן״ מיד אחרי הלידה וחוזרות להתאמן בעומסים דומים לאלה בהן התאמנו לפני ההריון. הדבר מוביל לקיבוע ולהרחבה של ההיפרדות הבטנית ובמקום לחזור לבטן שטוחה ושרירית הן למעשה מגיעות למצב שבו הבטן שלהן נראית עם שקע או עם גבעה ונדרש טיפול רפואי או פזיותרפיסטי כדי להתגבר על הבעיה.

איך מטפלים בהיפרדות בטנית

ישנם תרגילים מסויימים בעומס נמוך אשר ניתן לבצע כדי לעזור להיפרדות הבטנית להסגר. בנוסף ניתן לבצע תרגילים פיזיותרפיים הבאים לטפל בהיפרדות ולסייע לגוף לסגור אותה.

מקרים קשים יותר של היפרדות ממושכת לאחר הלידה וכן של מרווח גדול בין השרירים עלולים להצטרך פיתרון כירורגי.

ניתוח לטיפול בהיפרדות בטנית

בעבר ההתייחסות להיפרדות בטנית הייתה התייחסות אסתטית – שנבעה ממראה הבטן ולא מסכנות ואי נוחות הקיימת בעת היפרדות בטנית. כיום ההתייחסות לבעיה היא יותר רפואית. אין זה אומר שרופא אסתטי אינו יכול לטפל בבעיה, אלא שהמערכת הרפואית כבר אינה מסתכלת על הבעיה כעל בעיה במראה, אלא כעל בעיה בשרירי הבטן.

כחלק מניתוח מתיחת בטן הרופא המנתח עשוי להציע פיתרון לבעיה ולבצע טיפול משלים הסוגר את ההיפרדות הבטנית. בנוסף, ניתן לבצע ניתוח ייעודי לסגירת ההיפרדות אפילו אם אין צורך לבצע מתיחת בטן או טיפול אסתטי באזור.

הטיפול הכירורגי בהיפרדות בטנית מבוצע ע״י תפירה של שני קווי האורך של השרירים – שריר ימין ושריר שמאל. התפירה היא תפירה מעט מורכבת ויותר חזקה מתפירה רגילה מתוך הבנה שעל הבטן יש עומס רב. פעמים רבות מלבד התפירה הרופא יוסיף רשת פנימית המודבקת בדבק ביולוגי והיא תמנע הישנות של התופעה וחזרה שלה.

היפרדות בטנית או בקע טבורי

יש להפריד בין המצב של היפרדות בטנית לבין המצב של בקע טבורי. שתי התופעות קורות באותו אזור ועלולות לנבוע מאותם גורמים, אך בקע טבורי היא תופעה מסכנת וחמורה יותר מהיפרדות בטנית.

במהלך היפרדות בטנית אמנם נוצר רווח, חלל בין שני צידי שרירי הבטן, אך לא נוצר חור. במקרים של בקע טבורי נוצר ממש חור בין שרירי הבטן והסכנה היא שדרך חור זה ״ייזלגו״ החוצה חלקים מהמעי. זליגה זו מסוכנת מאוד מאחר והמעי זולג החוצה ונותר כלוא בין שרירי הבטן. כליאה זו עלולה להוביל למצב של נמק במעי שידרוש הסרה של חלק זה וחיבור המעי מחדש.

בכל מקרה של חשש להיפרדות בטנית או בקע טבורי יש צורך לפנות לרופא מטפל על מנת שיבצע צילום ויבדוק האם יש צורך בביצוע פיזיותרפיה או ניתוח לתיקון הבעיה.

להצעת מחיר ללא התחייבות

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך

מאמי מייקאובר

מאמי מייקאובר במהלך החיים גופנו משתנה ללא הפסקה, בין אם עקב שינויים טבעיים ובין אם עקב שינויים חיצוניים.החל בשלב בו אנו תינוקות ועד גילאי הזקנה, הגוף הולך ומשתנה.בתחילת החיים הגוף

לקריאה מפורטת »

הרמת גבות

כל השיטות להרמת גבות תהליך ההתבגרות של הגוף שלנו חל על כל שכבות העור, ואפשר לומר שהוא מתחיל בשכבות העמוקות ועולה לפני השטח.הדבר בא לידי ביטוי בכך שכאשר מתחילה צניחה

לקריאה מפורטת »

ניתוח אף

ניתוח אף ניתוח אף נעשה לרוב מטעמים קוסמטיים. ניתוח אף הוא בין הניתוחים הנפוצים ביותר היום והוא בעל האפקט הגדול ביותר על המראה. אף על פי שמדובר בניתוח נפוץ שנעשה

לקריאה מפורטת »

השתלת שיער

השתלת שיער התקרחות היא בעיה נפוצה בישראל והיא מעסיקה אותנו רבות. השיער הוא חלק בלתי נפרד מהמראה שלנו ועל כן הוא מהווה חלק נרחב מהביטחון העצמי, מהתפיסה שלנו ומההערכה העצמית

לקריאה מפורטת »

החלפת שתלים בחזה

החלפת שתלים בחזה   שתלים שמוחדרים לחזה כחלק מתהליך של הגדלת חזה אינם מיועדים להישאר בגוף לנצח. במיוחד אם מדובר בהגדלת חזה שבוצעה לפני כמה שנים במהלכה הוחדרו שתלים מהדור

לקריאה מפורטת »
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו ▾
השתלת עור
ניתוח השתלת עור

מקרים רבים לאחר תאונות או מקרי כווייה עולה הצורך לבצע ניתוח השתלת עור. השתלת עור הוא ניתוח אסתטי ורפואי הבא לשחזר את העור במקום אחד

להמשך קריאה »
המסת שומן
המסת שומן

לא רבים יודעים, אך רקמת השומן של הגוף שלנו מתפתחת עד גיל 20 בערך, ומגיל זה והלאה היא רק משנה את נפחה.כמות תאי השומן בגוף

להמשך קריאה »
ניתוח האף של אבי

אבי עבר ניתוח אף. ערכנו איתו שיחת ראיון כדי לשמוע על התהליך ועל התחושות שלו אחרי הטיפול. אהלן אבי אהלן עברת ניתוח אף לפני שנתיים

להמשך קריאה »
הצטרפו לעמוד שלנו ▾
שתפו עם אחרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email