עודפי עור ואיך נפטרים מהם

הנושאים במאמר

העור שלנו מורכב משלוש שכבות עיקריות הנקראות אפידרמיס (השכבה העליונה), דרמיס (השכבה האמצעית) והיפודרמיס (השכבה העמוקה). תפקידו של העור הוא להגן על הגוף מפני זיהומים ומפגעים חיצוניים והוא עושה זאת ביעילות רבה.

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף שלנו והוא מהווה 15% ממשקל הגוף (!). עובי העור משתנה בין אזורים שונים בגוף והוא יכול להגיע לעובי של עד סנטימטר שלם בכפות הרגליים, ובאזורים אחרים כמו באזורי הפנים והצוואר עוביו קטן ממילימטר בודד.

העור הוא איבר גמיש מאוד, ולמעשה הוא נמצא במתח תמידי. המתח הזה הולך ויורד עם השנים, מה שמוביל להיווצרותם של קמטים ולהידלדלות עור.

לעור יש שתי תכונות עיקריות, פלסטיות ואלסטיות. פלסטיות משמעותה הוא שהעור הוא גמיש ומסוגל לשנות את צורתו בלי ״להישבר״ או להיקרע. אלסטיות משמעותה שהעור מסוגל לעבור שינוי כלשהו, לדוגמא מתיחה, ולחזור למצבו המקורי. אלסטיות העור היא זו שמחזירה את העור למקומו לאחר מתיחה או צביטה של אזור מסויים. מידת האלסטיות משתנה בין אדם לאדם, אך היא כללית בכל סוגי העור.

היכולת האלסטית של העור גבוהה, אך גם לה יש גבול שאם עוברים אותו העור כבר לא יחזור למקומו המקורי. כך קורה לאחר לידה ובעיקר לאחר מספר לידות וכן לאחר השמנה מסיבית שמלווה בירידה מסיבית במשקל.

בשני המקרים שתוארו העור נמתח בצורה משמעותית מאוד (מה שמעיד על הפלסטיות שלו), אך המתיחה המשמעותית הזו עוברת את גבול האלסטיות ולכן העור מתכווץ אך אינו חוזר למצב המקורי. מקרים כאלו מובילים למצבים של עודפי עור שמעוותים את מראה הגוף מאחר והם אינם צמודים לאיברים השונים ואינם מציגים את קווי המתאר האמיתיים של הגוף.

אחד האזורים הנפוצים ביותר לעודפי עור הוא הבטן, ובעיקר אצל נשים עקב הריון או הריונות. הריונות מובילים למצב של ״סינר בטני״ – אותה השתפלות של עור בבטן שיכולה להגיע למימדים גדולים כתלות במספר ההריונות, באיכות ואלסטיות העור וכן בגיל.

אך הבטן אינה האזור היחיד בו רואים עודפי עור. עודפים אלו נראים גם באזורי המתניים, הגב התחתון, הירכיים, הזרועות ואפילו הסנטר. 

טיפול בעודפי עור

ניתן לטפל בעודפי עור בעזרת כל מיני תכשירים שמיועדים להשיב לעור את האלסטיות שלו, אך אלו יעילים בעיקר במקרים של עודפי עור מועטים מאוד ובאזורים קטנים, בעיקר בפנים.

טיפולים נוספים שעוזרים להשיב אלסטיות לעור הם אלו שמעודדים את העור לייצר קולגן ואלסטין כמו טיפולים בלייזר או בגלי רדיו, מזותרפיה וכו׳. טיפולים אלו יותר יעילים מהתכשירים השונים, אך יעילותם מוגבלת ולא ניתן להשיב כל עור שהתרחב למימדיו המקוריים.

הטיפול היעיל ביותר וזה שתוצאותיו מוכחות להיפטרות מעודפי עור הוא ניתוח מתיחה. בין אם מדובר במתיחת ירכיים, מתיחת בטן, מתיחת זרועות או מתיחת סנטר.

עודפי עור
עודפי עור – עור מתוח לעומת עור שהתרחב בעקבות הריון, עלייה במשקל או הזדקנות*

כיצד מתבצעים טיפולי מתיחה

טיפולי מתיחה הם פעולה כירורגית המתבצעת בחדר ניתוח ע״י רופא מומחה. טיפולי מתיחה כמו מתיחת בטן נקראים גם היפטרות מעודפי עור, וזו בדיוק הפעולה שמתבצעת – הרופא מבצע חתך בהתאם לאזור בגוף בו נדרשת המתיחה, מותח את העור לרמה האידיאלית והמבוקשת ע״י המטופלת או המטופל ולאחר מכן מבצע הסרה של העור העודף. לאחר הסרת העור מבצעים תפירה של העור לסגירת החתך וכך מתקבלת תוצאה של עור מתוח והדוק שמבליט את קווי המתאר של הגוף.

התוצאות של ניתוחי מתיחה

התוצאות של ניתוחי מתיחה מפתיעים כל פעם מחדש. מאחר והעור פלסטי ובעל יכולת עצומה להימתח, ניתן להסיר כמויות גדולות של עור עודף ולהגיע למצב שבו העור מתוח ומחזיר את הגוף למראה של עשר ואפילו עשרים שנים אחורה. נשים רבות שעברו מתיחת בטן או מתיחת ירכיים מעידות שגם לפני הלידות ובצעירותן הן לא נראו כמו שהן נראות לאחר ניתוח המתיחה. 

אין זה מובן מאליו שלאחר שלוש לידות, או ירידה מסיבית במשקל ניתן להשיב את העור למצבו המקורי, ואפילו להגיע לתוצאות טובות יותר משהיו בהתחלה. תוצאות אלו קורות עקב ההתקדמות המשמעותית שנוצרה בתחום המתיחות והטכניקות השונות שהן היום מנת חלקם של מנתחים אסתטיים רבים בישראל ובעולם.

החלמה מטיפולי מתיחה

ניתוחי המתיחה מביאים לתוצאות מדהימות, אך חשוב לדעת ולזכור שההחלמה מניתוחי מתיחה אינה קלה. ההחלמה יכולה לארוך גם חודש ויותר ובתחילה יהיה קשה לעמוד ולהזדקף (לדוגמא בהחלמה ממתיחת בטן), יורגש כאב באזורים שונים בגוף ולא אחת יורגשו גם גירודים.

תהליך ההחלמה עשוי להיות ארוך מאחר והיפטרות מעודפי עור, חיתוך של העור ותפירה שלו לאחר מכן היא פעולה שלוקח לגוף זמן להסתגל אליה ולהתמודד איתה. מדובר בטראומה לגוף ולכן יש לתת לגוף את הזמן הנדרש כדי לשוב ולתפקד כמו שצריך.

*התמונה באדיבות Designed by brgfx / Freepik

להצעת מחיר ללא התחייבות
נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך
פילינג עמוק והצערת פנים

פילינג להצערת הפנים לא הרבה מכירים את התוצאות המדהימות שפילינג יכול לספק. פילינג כימי או פילינג עמוק הוא פרוצדורה רפואית שמביאה להצערת פנים, העלמה של כתמי גיל, קמטים ואפילו צלקות.

לקריאה מפורטת »
הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים עפעפיים נפולות משפיעות על מראה הפנים, אך גם על הראייה ועל איכות החיים. הרמת עפעפיים מסירה עור עודף, מותחת את העפעף וכך משפיעה על המראה ועל הראייה.

לקריאה מפורטת »
עיצוב עצמות לחיים

עיצוב עצמות לחיים עיצוב עצמות לחיים, הרמת עצמות לחיים, מתיחת לחיים. יש שמות רבים לטיפול האסתטי שמשנה את מראה הלחיים, מרים אותן ותורם למראה צעיר, מתוח ואלגנטי. עיצוב לחיים מבוצע

לקריאה מפורטת »
טיפול בהזעת יתר

טיפול בהזעת יתר הזעת יתר היא אינה גזירת גורל. גברים ונשים שסובלים וסובלות מהתופעה בוודאי ישמחו לדעת שיש לא פחות מ-8 דרכים לטפל בהזעת יתר.חקרנו את השיטות השונות וכתבנו מאמר

לקריאה מפורטת »
תיקון מחיצת אף

תיקון מחיצת אף תיקון מחיצת אף הוא ניתוח שמשפר את האף מבחינה אסתטית ומבנית ומשנה חיים למטופלים רבים. כתבנו בשבילך מאמר מפורט שמסביר על הסכנות והבעיות של מחיצת אף מעוותת,

לקריאה מפורטת »
ניתוח גומות

ניתוח גומות ניתוח גומות חן הוא אחד מהניתוחים האסתטיים הפשוטים ביותר. בתפר אחד החיוך משתנה ומקבל חינניות. קראו במאמר איך מבצעים את הטיפול, לכמה זמן הוא מחזיק וכמה עולה ניתוח

לקריאה מפורטת »
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
המסת שומן בלייזר
המסת שומן בלייזר

שאיבת שומן נמצאת איתנו כבר כמה עשורים ומדובר בהליך פולשני שממס את השומן בתאים ולאחר מכן שואב את השומן החוצה.שאיבת שומן קלאסית מבוצעת ע״י החדרת

להמשך קריאה »
אזורים לשאיבת שומן
אזורים לשאיבת שומן

שאיבת שומן היא הליך ניתוחי במהלכו מחדירים לגוף מחט מיוחדת הנקראת ״קנולה״. לאחר החדירה לגוף, לקנולה ישנם שני תפקידים – התפקיד הראשון הוא להזרים לאזור

להמשך קריאה »
היפרדות בטנית
היפרדות בטנית

היפרדות בטנית היא תופעה שמרחשת באופן טבעי אצל נשים בהיריון וברוב המקרים התופעה הזו מסתדרת מעצמה. במקרים מסויימים (ולא מעטים בכלל) ההיפרדות הבטנית אינה מסתדרת

להמשך קריאה »
החלמה מניתוח אף
החלמה מניתוח אף

ניתוח אף הוא בין הטיפולים האסתטיים הנפוצים בארץ ובעולם. ניתוח אף הוא בין הניתוחים שמביאים לשינוי דרמטי במראה הפנים של המטופלת או המטופל שעוברים אותו.האף

להמשך קריאה »
החלמה ממתיחת בטן
החלמה ממתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן הוא אחד הניתוחים הדרמטיים ביותר. השינוי שניתן להשיג באמצעות ניתוח זה הוא כמעט דמיוני. כל גבר או אישה שבוחרים לבצע את הטיפול

להמשך קריאה »
שתפו עם אחרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email