עודפי עור ואיך נפטרים מהם

הנושאים במאמר

העור שלנו מורכב משלוש שכבות עיקריות הנקראות אפידרמיס (השכבה העליונה), דרמיס (השכבה האמצעית) והיפודרמיס (השכבה העמוקה). תפקידו של העור הוא להגן על הגוף מפני זיהומים ומפגעים חיצוניים והוא עושה זאת ביעילות רבה.

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף שלנו והוא מהווה 15% ממשקל הגוף (!). עובי העור משתנה בין אזורים שונים בגוף והוא יכול להגיע לעובי של עד סנטימטר שלם בכפות הרגליים, ובאזורים אחרים כמו באזורי הפנים והצוואר עוביו קטן ממילימטר בודד.

העור הוא איבר גמיש מאוד, ולמעשה הוא נמצא במתח תמידי. המתח הזה הולך ויורד עם השנים, מה שמוביל להיווצרותם של קמטים ולהידלדלות עור.

לעור יש שתי תכונות עיקריות, פלסטיות ואלסטיות. פלסטיות משמעותה הוא שהעור הוא גמיש ומסוגל לשנות את צורתו בלי ״להישבר״ או להיקרע. אלסטיות משמעותה שהעור מסוגל לעבור שינוי כלשהו, לדוגמא מתיחה, ולחזור למצבו המקורי. אלסטיות העור היא זו שמחזירה את העור למקומו לאחר מתיחה או צביטה של אזור מסויים. מידת האלסטיות משתנה בין אדם לאדם, אך היא כללית בכל סוגי העור.

היכולת האלסטית של העור גבוהה, אך גם לה יש גבול שאם עוברים אותו העור כבר לא יחזור למקומו המקורי. כך קורה לאחר לידה ובעיקר לאחר מספר לידות וכן לאחר השמנה מסיבית שמלווה בירידה מסיבית במשקל.

בשני המקרים שתוארו העור נמתח בצורה משמעותית מאוד (מה שמעיד על הפלסטיות שלו), אך המתיחה המשמעותית הזו עוברת את גבול האלסטיות ולכן העור מתכווץ אך אינו חוזר למצב המקורי. מקרים כאלו מובילים למצבים של עודפי עור שמעוותים את מראה הגוף מאחר והם אינם צמודים לאיברים השונים ואינם מציגים את קווי המתאר האמיתיים של הגוף.

אחד האזורים הנפוצים ביותר לעודפי עור הוא הבטן, ובעיקר אצל נשים עקב הריון או הריונות. הריונות מובילים למצב של ״סינר בטני״ – אותה השתפלות של עור בבטן שיכולה להגיע למימדים גדולים כתלות במספר ההריונות, באיכות ואלסטיות העור וכן בגיל.

אך הבטן אינה האזור היחיד בו רואים עודפי עור. עודפים אלו נראים גם באזורי המתניים, הגב התחתון, הירכיים, הזרועות ואפילו הסנטר. 

טיפול בעודפי עור

ניתן לטפל בעודפי עור בעזרת כל מיני תכשירים שמיועדים להשיב לעור את האלסטיות שלו, אך אלו יעילים בעיקר במקרים של עודפי עור מועטים מאוד ובאזורים קטנים, בעיקר בפנים.

טיפולים נוספים שעוזרים להשיב אלסטיות לעור הם אלו שמעודדים את העור לייצר קולגן ואלסטין כמו טיפולים בלייזר או בגלי רדיו, מזותרפיה וכו׳. טיפולים אלו יותר יעילים מהתכשירים השונים, אך יעילותם מוגבלת ולא ניתן להשיב כל עור שהתרחב למימדיו המקוריים.

הטיפול היעיל ביותר וזה שתוצאותיו מוכחות להיפטרות מעודפי עור הוא ניתוח מתיחה. בין אם מדובר במתיחת ירכיים, מתיחת בטן, מתיחת זרועות או מתיחת סנטר.

עודפי עור
עודפי עור – עור מתוח לעומת עור שהתרחב בעקבות הריון, עלייה במשקל או הזדקנות*

כיצד מתבצעים טיפולי מתיחה

טיפולי מתיחה הם פעולה כירורגית המתבצעת בחדר ניתוח ע״י רופא מומחה. טיפולי מתיחה כמו מתיחת בטן נקראים גם היפטרות מעודפי עור, וזו בדיוק הפעולה שמתבצעת – הרופא מבצע חתך בהתאם לאזור בגוף בו נדרשת המתיחה, מותח את העור לרמה האידיאלית והמבוקשת ע״י המטופלת או המטופל ולאחר מכן מבצע הסרה של העור העודף. לאחר הסרת העור מבצעים תפירה של העור לסגירת החתך וכך מתקבלת תוצאה של עור מתוח והדוק שמבליט את קווי המתאר של הגוף.

התוצאות של ניתוחי מתיחה

התוצאות של ניתוחי מתיחה מפתיעים כל פעם מחדש. מאחר והעור פלסטי ובעל יכולת עצומה להימתח, ניתן להסיר כמויות גדולות של עור עודף ולהגיע למצב שבו העור מתוח ומחזיר את הגוף למראה של עשר ואפילו עשרים שנים אחורה. נשים רבות שעברו מתיחת בטן או מתיחת ירכיים מעידות שגם לפני הלידות ובצעירותן הן לא נראו כמו שהן נראות לאחר ניתוח המתיחה. 

אין זה מובן מאליו שלאחר שלוש לידות, או ירידה מסיבית במשקל ניתן להשיב את העור למצבו המקורי, ואפילו להגיע לתוצאות טובות יותר משהיו בהתחלה. תוצאות אלו קורות עקב ההתקדמות המשמעותית שנוצרה בתחום המתיחות והטכניקות השונות שהן היום מנת חלקם של מנתחים אסתטיים רבים בישראל ובעולם.

החלמה מטיפולי מתיחה

ניתוחי המתיחה מביאים לתוצאות מדהימות, אך חשוב לדעת ולזכור שההחלמה מניתוחי מתיחה אינה קלה. ההחלמה יכולה לארוך גם חודש ויותר ובתחילה יהיה קשה לעמוד ולהזדקף (לדוגמא בהחלמה ממתיחת בטן), יורגש כאב באזורים שונים בגוף ולא אחת יורגשו גם גירודים.

תהליך ההחלמה עשוי להיות ארוך מאחר והיפטרות מעודפי עור, חיתוך של העור ותפירה שלו לאחר מכן היא פעולה שלוקח לגוף זמן להסתגל אליה ולהתמודד איתה. מדובר בטראומה לגוף ולכן יש לתת לגוף את הזמן הנדרש כדי לשוב ולתפקד כמו שצריך.

*התמונה באדיבות Designed by brgfx / Freepik

להצעת מחיר ללא התחייבות
נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך
מתיחת סנטר

מתיחת סנטר והעלמת סנטר כפול במקומות מסויימים בגוף מצטבר ״שומן עיקש״, שומן שלא יורד גם עקב פעילות גופנית או דיאטה, אלא רק בעזרת שאיבה או המסת שומן. הסנטר הוא אחד

לקריאה מפורטת »
ניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה ניתוח הגדלת חזה הוא הניתוח האסתטי הפופולרי ביותר בארץ ובעולם כבר שנים רבות. זהו ניתוח שיוצר שינוי משמעותי ביותר במראה הגוף ועקב כך גם בתחושה האישית. יש

לקריאה מפורטת »
הרמת גבות

כל השיטות להרמת גבות הרמת גבות הוא טיפול אסתטי שמשנה את מראה הפנים. העיניים הן חלון לאישיות שלנו והרמת גבות פותחת את החלון הזה ונותנת לפנים ולעיניים מראה חיוני וצעיר.

לקריאה מפורטת »
ניתוח גומות

ניתוח גומות ניתוח גומות חן הוא אחד מהניתוחים האסתטיים הפשוטים ביותר. בתפר אחד החיוך משתנה ומקבל חינניות. קראו במאמר איך מבצעים את הטיפול, לכמה זמן הוא מחזיק וכמה עולה ניתוח

לקריאה מפורטת »
פילינג עמוק והצערת פנים

פילינג להצערת הפנים לא הרבה מכירים את התוצאות המדהימות שפילינג יכול לספק. פילינג כימי או פילינג עמוק הוא פרוצדורה רפואית שמביאה להצערת פנים, העלמה של כתמי גיל, קמטים ואפילו צלקות.

לקריאה מפורטת »
הרמת ישבן

הגדלה והרמת הישבן הרמת ישבן, הגדלת ישבן או ישבן ברזילאי הם שמות שונים לאותו טיפול – טיפול במהלכו משפרים את מראה הישבן, נותנים לו נפח ומרימים אותו כך שיראה זקוף,

לקריאה מפורטת »
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
החלמה משאיבת שומן
החלמה משאיבת שומן

שאיבת שומן היא הליך כירורגי שהולך ונהייה נפוץ בארץ. ישנן דרכים רבות להיפטר מרקמות שומן, כמו המסת שומן בלייזר או המסת שומן בקור, אך שאיבת

להמשך קריאה »
ההיסטוריה של הגדלת חזה
ההסטוריה של הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה הוא אחד הטיפולים האסתטיים המבוקשים ביותר.החזה הנשי נחשב כאחד מסממני הנשיות בתרבות המערבית והוא תופס תשומת לב רבה. חזה מלא וזקוף נחשב

להמשך קריאה »
בלה קונטור
בלה קונטור

בלה קונטור הוא מכשיר מיוחד להצרת היקפים שמדלל את כמות השומן בתאים, מוריד מנפחם ומביא לפינוי טבעי של השומן מהגוף.בניגוד לשיטות אחרות, בלה קונטור הוא

להמשך קריאה »
החלמה מהגדלת חזה
החלמה מהגדלת חזה

ניתוח להגדלת החזה הוא אחד הניתוחים הפופולריים בארץ ובעולם. מדובר באחד הניתוחים האסתטיים הראשונים שבוצעו, כאשר הגדלת החזה הראשונה בוצעה בשנת 1890(!). מאחר והחזה הוא

להמשך קריאה »
הזרקת שומן עצמי
הזרקת שומן

הזרקת שומן היא טכניקה יחסית ותיקה בתחום המילויים, אך כיום שומעים עליה יותר ויותר.הזרקת השומן מתבצעת ע״י שומן עצמי של המטופל או המטופלת והיא הדיבור

להמשך קריאה »
שתפו עם אחרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email