תפקיד נקזים לאחר ניתוח אסתטי

הנושאים במאמר

כשאנו קוראים ומחפשים מידע על ניתוח אסתטי אנו נתקלים בחלק של ״נקזים״. מהם אותם הנקזים ובאילו ניתוחים צפויים להישאר נקזים.

נקזים הם צינורות הנשארים בגוף למשך 24 שעות עד שלושה ימים ותפקידם הוא לעזור לדם, לנוזל לימפה ולנוזלי גוף נוספים לצאת מאזור הניתוח וכך מאפשרים תהליך החלמה מהיר, קל ואיכותי יותר.

למה צריך נקזים לאחר ניתוח אסתטי

לאחר ניתוח שכולל חיתוך של העור, הסרה של רקמות/מתיחה של רקמות ולבסוף תפירה של החתך הגוף מזרים לאזור כמויות גדולות של דם ושל נוזל לימפה.

למעשה מדובר בפגיעה בגוף והגוף עושה מאמצים רבים כדי לאחות את הפגיעה מהר ובאופן אחיד ככל האפשר.

הזרמת הדם לאזור הניתוח נועדה לספק חומרי הזנה וכן חומרי בנייה שונים שיאחו את האזור וישיבו את המצב לקדמותו. איכות הדם משמעותית מאוד לאופן ההחלמה שכן ככל שהדם יהיה איכותי ונקי יותר, כך האזור יחלים בצורה טובה יותר. מסיבה זו מומלץ להפסיק לעשן כשלושה שבועות לפני ניתוח אסתטי, ולהמשיך עם הפסקת העישון כשלושה שבועות לאחר הניתוח.

תפקידו של נוזל הלימפה הוא להיפטר מתוצרי לוואי, פסולת ושאר חומרים שהגוף מפריש וצריך להיפטר מהם.

ככל שהגוף ייפטר מההפרשות האלו מהר יותר כך הוא יוכל להזרים יותר דם, ובנוסף, כך ייווצרו פחות בצקות והנפיחות תהיה פחותה יותר.

הנקזים נועדו לעזור לגוף בשעות ובימים הראשונים לאחר הניתוח.

מהם הנקזים שמוחדרים לגוף לאחר הניתוח

הנקזים הם צינורות גמישים ושקופים לרוב בקוטר של 4 מילימטרים באורך משתנה. את הנקז הרופא משאיר באזור הניתוח ולאחר מכן מבצע את החתך מעליו. בתוך הגוף נמצא רק הצינור ללא שום חלק או אביזר נוסף.
לקצה החיצוני של הנקז מחובר בקבוק שקוף הפועל על עיקרון הוואקום. לבקבוק יש פקק וכאשר פותחים אותו נוצר וואקום אשר שואב נוזלים מחלל הניתוח לתוך הבקבוק.

את כמות הנוזל שיצאה לבקבוק מודדים, ולפי כמות זו מחליטים האם הגיע הזמן להוציא את הנקזים ובנוסף, האם ישנה החלמה תקינה של הגוף או שמא ישנן יותר מדי הפרשות שיכולות להעיד על סיבוך מסויים.

צבע ההפרשות יהיה אדום בהתחלה ועם הזמן ילך ויהפך לשקוף-עכור.

כאשר מגיעים לכמות הפרשה הפחותה מ-30 סמ״ק ביממה ניתן יהיה להסיר את הנקזים.

את הנוזל שמצטבר בבקבוק ניתן לרוקן לשירותים באופן עצמאי דרך הפקק.

מעקב אחרי כמות ההפרשה בנקזים

בכל יום יש צורך לרשום את כמות ההפרשה מהנקזים ולבצע מעקב מוקפד שייתן תמונה כוללת על תהליך ההחלמה. בדרך כלל, ובמקרים תקינים, תהליך הניקוז של הגוף אינו אורך יותר משלושה ימים.

המעקב נועד כדי לראות את הירידה בכמות הנוזלים. במקרה ותשוחררו לבית תיאלצו לבצע את רישום המעקב באופן עצמאי, ואילו אם תישארו לאישפוז לאחר הניתוח המעקב יבוצע ע״י האחות או האח במרכז הרפואי.

הנחיות לטיפול בנקז לאחר ניתוח אסתטי

 1. יש לשטוף את הידיים במים וסבון.
 2. להחזיק את הבקבוק כשהפקק כלפי מעלה.
 3. לפתוח את הפקק ולשחרר את הואקום.
 4. לבדוק את כמות הנוזל בבקבוק ולרשום אותה.
 5. לרוקן את הנוזל.
 6. ללחוץ על הבקבוק ליצירת ואקום ולסגור את הפקק.

מתי לדווח לרופא על חשד לסיבוך

 1. מקרים של אודם ונפיחות מוגברת באזור הניתוח.
 2. כאב מתגבר.
 3. הפרשה סמיכה בעלת ריח רע מהתפרים או מהבקבוק.
 4. הפרשה רבה סביב הנקז – הפרשה קלה ביותר הינה תקינה, אך אם היא מתגברת יש ליצור מיד קשר על הרופא המטפל.
 5. מקרים של עליית חום גוף מעל 38 מעלות מעידים לרוב על התפתחות של דלקת ויש ליצור קשר באופן מיידי עם הרופא ובמקרה הצורך לפנות לטיפול חירום ללא דיחוי.

הוצאת הנקזים מאזור הניתוח

הוצאת הנקזים יכולה להתבצע ע״י הרופא או ע״י אח או אחות. ההסרה אינה מצריכה פתיחה של התפרים, חתך או ביצוע מחודש של תפר ולרוב תתבצע ע״י שליפה עדינה של הצינור מהגוף.

ברוב המכריע של המקרים הוצאת הנקזים אינה מורגשת ואינה מלווה בכאב.

ניתוחים אסתטיים בהם נותרים נקזים בגוף

כאמור, לאחר כל הסרה של רקמות, חיתוך ותפירה של העור עשוי לעלות הצורך להותיר נקזים בגוף.
הניתוחים האופייניים ביותר להשארת נקזים הם:

ניתוחים נוספים גם עשויים להוביל להשארת נקזים, כתלות בתגובת הגוף לניתוח.

להצעת מחיר ללא התחייבות
נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך
טיפול בהזעת יתר

טיפול בהזעת יתר הזעת יתר היא אינה גזירת גורל. גברים ונשים שסובלים וסובלות מהתופעה בוודאי ישמחו לדעת שיש לא פחות מ-8 דרכים לטפל בהזעת יתר.חקרנו את השיטות השונות וכתבנו מאמר

לקריאה מפורטת »
גניקומסטיה - הקטנת חזה גברי
גניקומסטיה

גניקומסטיה – הקטנת חזה גברי גניקומסטיה הוא טיפול מאוד פופולרי בקרב נערים וגברים שסובלים ממראה החזה שלהם. מדובר בניתוח מהיר להקטנת חזה גברי במהלכו נפטרים מהרקמות העודפות.כתבנו מאמר מפורט הכולל

לקריאה מפורטת »
פילינג והבהרת כתמי עור

העלמת כתמי עור ישנם קרמים ותכשירים רבים המתיימרים להסיר פיגמנטציה או כתמי עור, אך הם לא מגיעים לתוצאה של הדבר האמיתי. כאשר מבצעים טיפול הסרת כתמי עור ניתן להגיע לשכבות

לקריאה מפורטת »
ניתוח מתיחת בטן

מתיחת בטן מתיחת בטן הולכת וצוברת פופולריות בארץ וזה רק בגלל התוצאות המעולות של הטיפול הזה. לא תאמיני שבטן אחרי לידות, השמנה והרזייה יכולה להיות כלכך מתוחה, יפה ושרירית. כתבנו

לקריאה מפורטת »
עיצוב עצמות לחיים

עיצוב עצמות לחיים עיצוב עצמות לחיים, הרמת עצמות לחיים, מתיחת לחיים. יש שמות רבים לטיפול האסתטי שמשנה את מראה הלחיים, מרים אותן ותורם למראה צעיר, מתוח ואלגנטי. עיצוב לחיים מבוצע

לקריאה מפורטת »
מתיחת צוואר

מתיחת צוואר יש לא פחות מ-4 דרכים לעשות מתיחת צוואר ולא כולן כוללות ניתוח. לרוב מדובר בטיפול משלים למתיחת פנים, אך גם כטיפול בפני עצמו התוצאות מדהימות. עשינו לך את

לקריאה מפורטת »
מאמרים נוספים מהבלוג שלנו
תיקון צלקות
תיקון צלקות

אנו נוטים לחשוב שרקמה צלקתית מופיעה רק בשכבות העור העליונות, אלו שניתן לראות, אך האמת היא שרקמה צלקתית מופיעה בכל רקמות הגוף לאחר שקרתה טראומה

להמשך קריאה »
שתפו עם אחרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email