ניתוח אף

כתבנו מאמר מפורט עם כל מה שחשוב לדעת על ניתוח אף – סוגי ניתוח אף, ניתוח ללא שבירת עצם, הרדמה מקומית או כללית, סבסוד ניתוח אף, החלמה, תוצאה, מחירים ועוד.
המשיכו לקרוא כדי לקבל את המידע הכי עדכני בתחום

ניתוח אף נעשה לרוב מטעמים קוסמטיים. ניתוח אף הוא בין הניתוחים הנפוצים ביותר היום והוא בעל האפקט הגדול ביותר על המראה.

אף על פי שמדובר בניתוח נפוץ שנעשה ע״י רופאים רבים, עדיין מדובר בניתוח לכל דבר הדורש הכנה והחלמה.

מטופלים שבוחרים לבצע ניתוח אף רוצים לשנות את צורתו או את גודלו של האף. בניתוח ניתן לשנות גם את גודל הנחיריים ואת זרימת האוויר באף. לעיתים עולה צורך לשנות את מבנה הסנטר כדי לקבל סימטריה יפה של הפנים שמשפיעה על המראה הכללי.

בסך הכל מדובר בניתוח קצר, בערך שעתיים, שלא משאיר צלקות ולאחריו ישנה החלמה של 10 ימים, ועוברים עד 3 שבועות עד שניתן לחזור לתפקוד מלא.

את תוצאת הניתוח ניתן לראות כבר עם הסרת הפלסטרים, אך חשוב לזכור שמאחר והאזור עבר התערבות שכוללת במקרים רבים שבירה של העצם ולעיתים חיתוך של העור, צריך לחכות עד שהנפיחות תרד והאזור יתאחה כדי לראות את התוצאה הסופית והמיוחלת.

תוכן עניינים

מבנה האף

מבנה האף

לעור המכסה את עצם האף אין צורה משלו, ולמעשה הוא פשוט נותן ביטוי לעצמות האף ולסחוס הנמצאים תחתיו.
האף מורכב משתי עצמות המגיעות משני הצדדים (ימין ושמאל), נפגשות במרכז האף ומהוות את הגבנון או ״הגבעה״ של האף. משתי העצמות האלו לכיוון הפה יורד סחוס המהווה את מחיצות האף ומפריד בין הנחיריים.
לסחוס גם תפקיד משמעותי במראה האף, ובמקרה הצורך מטפלים גם בו כדי לשנות את מראה האף.

ניתוח אף מסיבות רפואיות או אסתטיות

למרות שאנו נוטים לחשוב שניתוח אף בא לטפל במראה של המטופל או המטופלת שעוברים את הניתוח, למעשה ישנם ניתוחי אף הנובעים מצורך רפואי.
מקרים בהם יש למטופלים בעיות בזרימת האוויר מצריכים ניתוח לתיקון הבעיה. הרחבה או שינוי פיזי של מחיצות האף, שינוי המראה וכן הפונקציונליות של האף לאחר חבלה או מכה באזור.
מקרים בהם ישנה בעיה בזרימת האוויר ובצורת המחיצה יכולים להשפיע על איכות השינה, על תחושה של מחנק או חוסר חמצן, ולעיתים יכולה בעיה זו להוריד פרופיל למועמדים לשירות צבאי.
ניתוח אף מסיבות אסתטיות אמנם לא נחשב רפואי, אך אין עוררין על כך שניתוח אף המשפר את מראה המטופל או המטופלת משפיע רבות על הבריאות הנפשית של המטופלים. מטופלים אשר אוהבים את מה שהם רואים במראה ומרוצים ממראה האף והפנים שלהם הם אנשים שמחים, רגועים ובטוחים יותר. בעיות של ביטחון עצמי הנובעות ממראה עלולות להשפיע על כל תחומי החיים, ולכן ניתוח אסתטי עשוי לשפר את בריאות המטופלים ואת איכות חייהם.

מה עושים בניתוח אף

כאמור, האף מורכב משתי עצמות שנפגשות במרכז (אם תעבירו אצבע לאורך האף, מהגבות ומטה, תוכלו להרגיש אותן נפגשות). ככל שיורדים מקו הגבות לכיוון הנחיריים מתחברות העצמות לסחוסים ולמחיצה שבין הנחיריים.

לרוב אלו הן העצמות שיוצרות את הגבנון שרוצים להסיר, וברוב ניתוחי האף תידרש שבירה של העצמות הללו.
חלק מהניתוחים ידרשו הסרה של חלקים מהסחוס.

לא כל ניתוחי האף דורשים שבירה של העצם. במקרים של גבנון קטן שלא דורש שינוי מסיבי בצורת האף המנתח לא יידרש לשבור את העצם אלא רק לשייף אותה כדי להסיר שכבות מיותרות.

סוגים של ניתוח אף

לניתוח ישנן שתי דרכים, ובשתיהן יש צורך להרים את העור בכדי לחשוף את העצם – 

  • ניתוח פתוח – בניתוח אף בשיטה הפתוחה מבצעים חתך קטן בין הנחיריים ודרכו פותחים את האף ומבצעים את ההליך הרפואי. ניתוח פתוח משמש במקרים ״קשים״ יותר של ניתוח אף והוא לא מאוד נפוץ. בניתוח זה תישאר צלקת קטנה בין הנחיריים, אך זו תלך ותעלם עם הזמן ולא תשאיר סימן.

  • ניתוח סגור – בניתוח בשיטה סגורה מבצעים חתך פנימי, בתוך הנחיריים. דרך החתך מגיעים לעצמות ולסחוסים ומשייפים או שוברים במקרה בצורך. בניתוח סגור הצלקות הן פנימיות ולכן לא יראו.

בשני סוגי הניתוחים תופרים את החתך באמצעות תפרים מסיסים שנעלמים בתום תקופת ההחלמה. זה מייתר את ההגעה לרופא לאחר הניתוח לצורך הסרת התפרים.

ניתוח ללא שבירת עצם

לא כל ניתוחי האף דורשים שבירה של העצם.
שבירת העצם נדרשת במקרים בהם המטופל או המטופלת דורשים שינוי משמעותי במבנה האף, ולרוב מדובר במקרים בהם לפני הניתוח חלקו העליון של האף מכיל גבנון הגורם למראה של ״גבעה״ בבסיס האף, ומשפיע על מראה הפנים מהחזית ובעיקר מהפרופיל.
במקרים של גבנון קטן שלא דורש שינוי מסיבי בצורת האף המנתח לא יידרש לשבור את העצם אלא רק לשייף אותה כדי להסיר שכבות מיותרות.
שיוף העצם הוא עבודה מדוייקת יותר מאחר ומדובר בהסרה מדורגת ומבוקרת של שכבות העצם.
כאשר מנתח מבצע שבירה של העצם לצורך הסרת גבנון סביר שלאחר השבירה הוא ישייף את העצם וזאת כדי לפסל את האף למראה הרצוי וכן כדי לתת לעצם השבורה תחושה חלקה וסימטרית יותר.

הצרת נחיריים

לא כל ניתוח אף דורש התערבות או שינוי בעצם. ישנם מקרים של אף רחב הנגרם בגלל מבנה וצורת הנחיריים.

בניתוח הצרת נחיריים המנתח יבצע חתך בחיבור של הנחיר על הלחי, יסיר חלק קטן מהנחיר, ויתפור כדי לחברם חזרה למקום. בניתוח זה תישאר צלקת קטנה בחיבור שבין הנחיר ללחי ועם הזמן היא תלך ותיעלם עד שהיא תיראה רק לעיני המטופל או המטופלת.

טשטוש או הרדמה מלאה

הניתוח עובר בטשטוש עמוק או בהרדמה מלאה המוחדרת למחזור הדם דרך עירוי. כשתגיעו יחדירו לכן מחט לוריד ודרכה ייתנו לכם עירוי ואת חומר ההרדמה.

למעשה נכנסים לחדר הניתוח, הולכים לישון ומתעוררים לאחר שעתיים עם אף חדש.
ההעדפה של מנתחים וגם של מטופלים היא לעבור את הניתוח בהרדמה מלאה. הסיבה היא שבטשטוש המטופל אמנם לא מרגיש כאב, אך הוא עשוי לשמוע את הפעולות שהרופא עושה ועדיין לחוות את הניתוח, את תהליכי השבירה והשיוף של העצם וכן לחוש את לחץ התפירה.
במקרים כאלו המטופל עשוי להלחץ, לזוז או פשוט לעבור חוויה לא חיובית, ולכן החלק הארי של המטפלים מעדיפים לערוך את הניתוח בהרדמה מלאה.

לאחר הניתוח יש צורך להישאר להשגחה של עד 24 שעות ולאחר מכן משתחררים הביתה.

ניתוח אף דרך קופת חולים

אולי תתפלאו לשמוע שבמקרים מסויימים תוכלו לקבל הפנייה לניתוח אף מטעם קופת החולים שלכם, וזו תסבסד חלק מהתשלום על הניתוח ולא תיאלצו לשאת לבד בנטל התשלום.
בעבר ניתוח מטעמים קוסמטיים שהוחלט לביצוע על ידי המטופל או המטופלת לא יכול היה להיות מוגדר כניתוח רפואי ועל כן לא התקבלה הפנייה בשבילו.
כיום המצב השתנה וקופות החולים מסבסדות ניתוחים אסתטיים רבים ובכללם גם ניתוחי אף. בחלק מהמקרים תוכלו לעבור ניתוח אף במרפאה האסתטית של הקופה ובמקרים אחרים תוכלו לבחור לעבור את הניתוח אצל מנתח שעובד עם הקופה, רופא בהסדר.
במידה ויש לכם ביטוח משלים של קופת החולים – מכבי שלי או כללית פלטינום – קופות החולים ישתתפו באחוז מסויים מהתשלום על הניתוח בסכומים של 20% ועד 70% מעלות הניתוח.

אחרי הניתוח

24 השעות שאחרי הניתוח הן הקשות ביותר, ומרגע שעברתן אותן תדעו שמכאן זה הולך ומשתפר.

בתום הניתוח שמים על האף סד גבס שיישאר במשך שבוע פחות או יותר. בגלל הטראומה שעבר האזור ייתכנו שטפי דם או פנסים מתחת לעיניים, נפיחות של האף והאזור וגם הפרשות של נוזלים. בנוסף תורגש רגישות יתר ואולי תחושה של גירוד או של משהו ״מציק״. כל זה טבעי ואין סיבה לחשש.

בזמן השינה מומלץ לישון על כריות בזווית של 45 מעלות, אך אין צורך לשכב בכל ימי המנוחה. מומלץ להצטייד מראש בכדורים משככי כאבים שיעזרו להתמודד עם הכאב.

כל התסמינים האלה מופיעים בשבוע שלאחר הניתוח ויורדים בהדרגה – יכול להיות תוך כמה ימים ולעיתים גם תוך שבועיים. זה משתנה בין אדם לאדם וזה טבעי לחלוטין.

כחודש מיום הניתוח אין לבצע פעילות מאומצת (כולל אימוני כושר), אין להחשף לשמש ואף לא לשים משקפיים. האף צריך זמן כדי להחלים ולקבל את צורתו החדשה וחשוב שאנחנו נעזור לו.

 

לכל הנחיות ההחלמה מניתוח אף

מחיר ממוצע לניתוח אף
10-20 אלף
  •  

חשוב לזכור

ניתוח אף הוא למעשה פיסול ע״י שבירה – הכוונה היא שהמנתח מסיר חתיכות קטנות מהעצם או מהסחוס כדי לקבל את התוצאה הרצויה. ישנם מקרים בהם ניתוח האף לא יוצא בדיוק כפי שדמיינו או כמו שהמנתח הסביר. זה משהו שצריך לקחת בחשבון גם במעמד הניתוח ובמיוחד במעמד בחירת הרופא.

חשוב שלרופא יהיה נסיון בניתוחי אף, ושתהיה לו ראייה תלת מימדית טובה על פיה הוא יעצב את האף.

בנוסף, מאחר ומשנים את מבנה העצם, הסחוסים והמחיצות ישנה אפשרות יותר מסבירה שלאחר הניתוח יהיו דברים שירגישו שונה, לדוגמא:

  • שוני בנשימה מהאף באופן זמני או תמידי

  • שינויים בזרימת האוויר בנחיריים

  • חור באחת המחיצות (חסר חשיבות רפואית ולא מורגש)

  • אובדן זמני של חוש הריח

  • סיבוכים כמו דימום או זיהום (נדיר מאוד)

תסמינים אלה צפויים להשתנות במהלך שנה מיום הניתוח ולכן גם אם נרגיש אותם, אין סיבה לבהלה שכן הם עשויים להשתנות.

לעיתים רחוקות מאוד יתעורר הצורך לבצע תיקון לניתוח האף, אך הסטטיסטיקה מדברת על פחות מ5% מהמקרים שנדרשים בתיקון, לכן אין זו סיבה לוותר על הניתוח ועל המראה החדש שכלכך רציתן.

תיקון ניתוח אף

תיקון ניתוח אף הוא ניתוח לכל דבר. מעטים, אם בכלל, הרופאים אשר נותנים אחריות לניתוח אף. במקרים בהם לא תהיו מרוצים מהתוצאה ותיבחרו לעבור ניתוח נוסף תיאלצו לעבור את כל התהליך מהתחלה.
תיקון לניתוח אף עשוי להיות מסובך וקשה יותר בעבור המנתח מאשר הניתוח הראשון מאחר וחומר הבונה את האף כבר הוסר, ואם יש צורך להסיר חומר נוסף על המנתח להיות מדוייק ומיומן יותר.
במקרים מסויימים יכול להיות שבניתוח הראשון דווקא הוסר יותר חומר ממה שצריך ואז תידרש השלמה של סחוסים. כיום אין שימוש בחומרים סינטטיים כלשהם לביצוע השלמה של חומר באף, וההשלמה תבוצע תמיד ע״י חומר המגיע מגופו של המטופל. במקרים בהם יש צורך בהשלמה סחוס יילקח הסחוס מאזורי הצלעות או מהאזניים של המטופל ויושתל באף.
לרוב ניתוח אף שני יידרש מסיבה רפואית ולא קוסמטית – מקרים בהם האף נראה כמו שרצינו, אך לפתע יש בעיה בזרימת האוויר או במחיצת האף.

איך בוחרים רופא

כמו שאמרנו בהתחלה, על אף שמדובר בניתוח נפוץ מאוד, עדיין מדובר בהתערבות רפואית שמשנה את מבנה האף, לכן חשוב שנבחר ברופא שאנחנו מאמינים בו ושאנחנו סומכים עליו.

יש בתחום מספר שמות גדולים, אבל הם אינם היחידים שמתמחים בניתוחי אף ושניחנו בראייה טובה ובידיים שמביאות את התוצאות המבוקשות.

 

חשוב לראות עבודות של הרופא ולשמוע ממנו את כל התהליך שאנו עומדות לעבור. בנוסף, אמליץ לקבל הצעת עבודה מכמה רופאים ולא להסתפק רק בהמלצה אחת. בכוונה אני אומרת הצעת עבודה ולא הצעת מחיר מפני שהמחיר לא צריך להיות הגורם המכריע פה, אלא מידת הביטחון שלנו ברופא.

להצעת מחיר ללא התחייבות

התוצאה

ניתוח אף הוא אחד מהניתוחים האסתטיים היחידים בהם התוצאה נשארת לכל החיים. נכון שעם הזמן עור הפנים הופך להיות רפוי יותר ומראה האף יישתנה ביחד עם מראה הפנים, אך עצם האף, שנותנת את המראה לאף, תישאר כמו שהיא ולא תשתנה.
בנוסף, ניתוח אף משפיע על כל המראה של המטופל או המטופלת ואף גדול שעבר ניתוח והוקטן לפרופורציות הנכונות של הגוף לרוב חושף יופי שהיה קשה לראות לפני. מראה אף פרופורציונלי תורם למראה פנים סימטריות ועל כן השינוי שניתוח אף מביא למטופלים שבוחרים לעבור אותו הוא דרמטי.

מחירי ניתוח אף

המחיר של ניתוח אף משתנה ותלוי בפרוצדורה הנדרשת, וכן בזהות הרופא המטפל. ניתוח פשוט כמו הצרת נחיריים לא יעלה כמו ניתוח הכולל שבירת עצם והקטנת מחיצות.
בנוסף, רופא מוכר מהתחום יעלה יותר מרופא פחות מוכר או פחות מנוסה. 
מחירים של ניתוחי אף נעים באזור ה13,000 ש״ח, ולרוב יעלו בין 10,000 ל 20,000 ש״ח.
מחיר גבוה יותר לא מעיד על איכות גבוהה יותר או על מידת שביעות רצון גבוהה יותר, אך בהחלט רצוי לחשוב פעמיים אם מוצע לכם ניתוח במחיר נמוך משמעותית.
מלבד השכר למנתח, בביצוע ניתוחי אף המנתח צריך לשכור חדר ניתוח, לשלם לעוזרים או עוזרות, לממן חומרים וכן חדרי התאוששות וציוד רפואי. במקרים של מחיר נמוך מדי לניתוח אף סביר שישנה פשרה כלשהי באיכות הטיפול – החל מנסיונו של הרופא ועד ציוד רפואי לא מתקדם ולא מדוייק.

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך

הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים עפעפיים נפולות משפיעות על מראה הפנים, אך גם על הראייה ועל איכות החיים. הרמת עפעפיים מסירה עור עודף, מותחת את העפעף וכך משפיעה על המראה ועל הראייה.

לקריאה מפורטת »
הרמת גבות

כל השיטות להרמת גבות הרמת גבות הוא טיפול אסתטי שמשנה את מראה הפנים. העיניים הן חלון לאישיות שלנו והרמת גבות פותחת את החלון הזה ונותנת לפנים ולעיניים מראה חיוני וצעיר.

לקריאה מפורטת »
מתיחת צוואר

מתיחת צוואר יש לא פחות מ-4 דרכים לעשות מתיחת צוואר ולא כולן כוללות ניתוח. לרוב מדובר בטיפול משלים למתיחת פנים, אך גם כטיפול בפני עצמו התוצאות מדהימות. עשינו לך את

לקריאה מפורטת »
פילינג עמוק והצערת פנים

פילינג להצערת הפנים לא הרבה מכירים את התוצאות המדהימות שפילינג יכול לספק. פילינג כימי או פילינג עמוק הוא פרוצדורה רפואית שמביאה להצערת פנים, העלמה של כתמי גיל, קמטים ואפילו צלקות.

לקריאה מפורטת »

הצעת מחיר וייעוץ ללא התחייבות מחתך הזהב

אנחנו יודעים שכדי לקבל החלטה טובה צריך לקבל את כל המידע
נדאג שתקבלו מענה לכל השאלות ואת 
המחיר הטוב ביותר

פרטיות חשובה לנו
לעולם לא נפרסם דבר ללא הסכמתך